„Mi a fákkal élünk” – Elhatárolódás, figyelmeztetés és kiállás a Balaton védelmében

Zamárdi – Csatári Ernő, a Tisza szigetek egyik aktív tagja és önkéntese nyílt levélben fordult Witzmann Mihály országgyűlési képviselőhöz, amelyben határozottan elhatárolódik a közelmúltban történt fa rongálási eset kapcsán. A levél üzenete világos: a környezetvédelmet szem előtt tartó közösség nem vállal közösséget a természetkárosító cselekedetekkel, sőt, azokat határozottan elítéli.

„Mi, Tiszás környezetvédő és békés emberek, elkötelezettek vagyunk a természet védelme mellett, és mindent megteszünk annak érdekében, hogy fenntartható módon cselekedjünk” – fogalmaz Csatári. Hangsúlyozza, hogy a mozgalom értékei kizárják az agressziót és a természetpusztítást, legyen szó akár egyetlen kis fa kivágásáról is.

A nyilatkozatban ugyanakkor fontos környezetvédelmi problémákra is felhívják a figyelmet. A Balaton-part egyre fokozódó beépítése kapcsán Csatári megjegyzi: „számos fát írtottak ki, ami súlyosan károsítja a környezetet és a helyi ökoszisztémát”. A természetes táj pusztulása és a biológiai sokféleség csökkenése aggasztó tendenciát jelez, amely ellen a környezetvédők határozott fellépést várnak – nemcsak a civilektől, hanem a döntéshozóktól is.

A levél élesen kritizálja azt is, hogy egy sajtómunkatárs állítólagos bántalmazásának ügyében sem történt eddig érdemi politikai megszólalás. Csatári szerint nem elfogadható, hogy egy békés fotóst inzultus érjen, és reményét fejezi ki, hogy az esethez – és a fa rongáláshoz – „az agresszív Fidesz aktivistáknak […] semmi közük nincs.”

A levél végén Csatári nyomatékosan kéri, hogy a társadalom minden tagja fordítson figyelmet a természetvédelmi szempontokra, és ne a gazdasági érdekeket helyezzük előtérbe: „Tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy megőrizzük a Balaton partvidékének természeti értékeit, és ne növeljük tovább a Dinasztia vagyonát!”

Zárásként egy erős, szimbolikus mondat emeli ki a környezetvédők hozzáállását:

„Mi a fákkal együtt élünk Siófokon.”

A levél üzenete egyértelmű: a természet védelme nem politikai hovatartozás kérdése, hanem közös felelősség – amelyhez most minden eddiginél több hangra és tettekre van szükség.

You May Also Like

Tovább a szerzőtől